Na dobranoc i dzień dobry - Łk 7, 1-10

Na dobranoc
(fot. ShardsOfBlue / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Wiara nie może być przeciętna

 

Setnik z Kafarnaum
A gdy już byli niedaleko domu, setnik wysłał do Niego przyjaciół z prośbą: Panie, nie trudź się, bo nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. I dlatego ja sam nie uważałem się za godnego przyjść do Ciebie. Lecz powiesz słowo, a mój sługa będzie uzdrowiony. Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mówię temu: "Idź", a idzie; drugiemu: "Chodź", a przychodzi: a mojemu słudze: "Zrób to", a robi. Gdy Jezus to usłyszał, zadziwił się i zwracając się do tłumu, który szedł za Nim rzekł: Powiadam wam: Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu.

 

Opowiadanie pt. "Wiara i polityka"
Hilary Belloc (1870 - 1953), polityk i pisarz angielski, znany był ze swej religijności i szczerości. Gdy kandydował kiedyś do parlamentu jako liberał, zaprzyjaźnieni z nim księża odradzali mu demonstrowanie swojej religijności na wiecach przedwyborczych.

 

Belloc nie posłuchał i już na pierwszym wiecu powiedział:
- Panowie, jestem katolikiem. Gdy tylko mogę, chodzę do kościoła. Gdy tylko mogę, klęczę i odmawiam różaniec. Jeżeli odrzucicie mnie z tego powodu, będę dziękował Bogu, że zaoszczędził mi hańby reprezentowania was w parlamencie. Wybrano go większością głosów…

 

Refleksja
Każdy ma szanse dania świadectwa swojej wiary. Historia każdego z nas może pomóc we wzroście doświadczenia obecności Boga we własnym życiu i życiu drugiego człowieka. Całe chrześcijaństwo jest religią świadectwa. Bez niego, niepotrzebna i daremna byłaby nasza wiara. Mamy świadczyć o miłości Boga swoim przykładem oraz dobry słowem. Zachowując w tym odpowiednie proporcje dajemy przez to świadectwo życia innym.

 

Nie możemy działać nic o tym nikomu nie mówiąc, bo czynimy wtedy wszystko bezproduktywnie. Posługując się tylko słowem bez konkretnych czynów stajemy się mało wiarygodni. Zachowanie proporcji w naszym słowach i uczynkach oraz świadectwo w odpowiednim czasie i miejscu jest gwarantem tego, że nasza wiara będzie prawdziwym świadectwem wśród tych z którymi przyszło nam żyć.

 

3 pytania na dobranoc i dzień dobry
1. Jak doświadczasz swojej wiary?
2. Czy jest ona powodem dumy czy zawstydzenia? Dlaczego?
3. Czyje świadectwo wiary Cię ostatnio zbudowało? Dlaczego akurat to świadectwo, a nie inne?

 

I tak na koniec...
"Zwykle u największych nawet pesymistów istnieje choćby cień nadziei. Nadzieja bowiem jest warunkiem życia; musi istnieć wiara w przyszłość, gdyż życie jest ustawicznym dążeniem do przyszłości" (Antoni Kępiński, Lęk).

 

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

13

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?